Inšpirácie a tipy na vína

Španielska vášeň z mesta Burgos: španielske víno Tempranillo plné ovocia

Víno je emócia! S vínom sa má človek radovať zo života, užívať si momenty a zdieľať ich s blízkymi. Túto filozofiu zdieľa spoločnosť Wine Expert, ale aj vinárstvo, ktoré som dnes pre vás vybral.

Malé rodinné vinárstvo Pago de los Capellanes začalo svoj príbeh písať roku 1996 v provincii Burgos. Malebné mestečko, ležiace na juhu Španielska. Keď sa v meste raz ocitnete, zamierte priamo do stredu k mestskej radnici. Okolo nej sa nachádza mnoho krčmičiek a reštaurácií s terasami priamo na námestí.

Ochutnať môžete ich tradičné predjedlá, volajú ich pincho. Alebo sa môžete vrhnúť priamo na hlavný chod. Nechať si otvoriť pekne vyzreté Tempranillo a dať si k nemu ich miestnu špecialitu Morcilla de Burgos.

Morcilla znamená čierny puding, vlastne krvavničky. Servírujú ich tradične s pečenými zemiakmi a nakladanou zeleninou. Pokojne si toto jedlo môžete pripraviť doma a dopriať si k nemu práve Tempranillo, ktoré som dnes ochutnal aj ja.

Rodinné vinárstvo bolo nedávno zaradené do top 100 vinárstiev sveta magazínom Wine & Spirits.

Pri celkovom počte vinárstiev na svete je to krásne ocenenie. Za svoj úspech vďačí triezvemu úsudku tvorcov. Oblasť poskytuje teplotné rozdiely medzi dňom a nocou mnohokrát aj 20 stupňov. Ako iste viete, je to pre vinič viac ako vhodné. Rovnako ako aj nadmorská výška, pôdne zloženie a v neposlednom rade odroda, ktorú sa rozhodli tu pestovať. Vlastne rozhodli sa nechať.

Pôvodná odroda Tempranillo tu má ideálne podmienky. Pôda zložená z ílu, štrku a čiastočne z piesku dostatočne odvodňuje oblasť a vinič nie je zbytočne v premočenej pôde. Ku kvalite zaiste pridáva aj ich šetrná manipulácia s hroznom. Okrem dokonalej práce vo vinici a regulácie úrody dbajú aj na malé debničky pri zbere úrody. Do každej debničky sa zmestí len 14 kilogramov hrozna a následne je transportované čo najskôr do vinárstva. Používajú len svoje kvasinky a 300 litrové francúzske sudy v pivnici 10 metrov pod zemou, kde je konštantná teplota. Už vám dáva zmysel to ocenenie? Krásna práca, čo poviete?

Úcta a pokoj vína je kľúčová pri kvalite vín. Nechávajú ich nefiltrované dozrieť vo fľašiach. Takto chcú odzrkadliť čo najvernejšie charakter krajiny, v ktorej hrozno dozrieva.

Pago de los Capellanes

Kým si s vami otvorím prvú fľašu Tempranilla, posledný fakt o vinárstve Pago de los Capellanes. Vinárstvo je postavené okolo skupiny starodávnych orechov, ktoré tvoria átrium, odkiaľ nikdy nestratíte pohľad do viníc.

Studená predfermentácia počas 6 dní, vlastné kvasinky, nerezový tank a prečerpávanie urobilo z tohto vína ovocnú lahôdku. 100 % Tempranillo zachutí aj tomu, ktorý červené suché neobľubuje. Čestné slovo. Stalo sa mi to u nás na dvore, keďže som nechcel toľko červeného degustovať sám. Joven Roble dozrieva v drevených sudoch zriedka. Tomuto vínu to dopriate bolo po dobu 5 mesiacov v 300 litrových francúzskych sudoch. Chuť je krásne šťavnatá. Na začiatku divoké višne, ale aj zmyselné brusnice. Zmyselné pre ich trpkosť. Navrstvené chute vína dopĺňa korenistý záver a dlhá dochuť.

Vyčlenené parcely vinohradu Tempranilla s priemerným vekom viniča 30 rokov. Tomu hovorím sústrediť sa na detail. 24-mesačnému dozrievaniu v 300 litrových sudoch predchádzalo okrem iného aj denné prečerpávanie. Veľmi šetrné zaobchádzanie a pomalý proces bol samozrejmosťou.

Toto víno si rozhodne zaslúži otvoriť fľašu pár hodín pred pitím. Použiť iFavine alebo klasický dekantér. Aróma brúsenej kože a sena sa tak uvoľní a dopraje vyniknúť pravej aromatike. Čierne ríbezle, černice a čierne višne. Šťavnaté a svieže s jemným nádychom sušených paradajok a balzamika na nose.

Najideálnejšie zloženie pôdy plnej piesku, ílu a štrku týmto 80-ročným vinohradom prospieva. Znížená výnosnosť a všetky opatrenia na zaručenie tej najkvalitnejšej práci v pivnici. 14 mesiacov v sudoch je len čerešničkou pri dorábaní tohto vína.

Pago de los Capellanes spanielske vina

Aké jedlo k tomuto vínu?
Vždy je veľmi fajn, nasledovať tradície miestnych. Špeciality z oblasti Ribera del Duero sú menej známe u nás, no jednoducho pripraviteľné. Určite poznáte talianske pečivo focaccia. Ich chlieb nazývaný Torta de Aranda je veľmi podobný. Má kruhový tvar a kým sa upečie, bohato sa poleje olivovým olejom a posolí hrubozrnnou soľou. Preto sa akoby usmažil v rúre. Viem si to veľmi dobre predstaviť aj s červeným vínom. Huby, syry ako Manchego alebo jahňacie kotlety sú v tejto oblasti veľmi populárne. Nebojte sa k ľahším vínam spárovať aj paradajkové omáčky.

Recept na záver
Ochutnajte ich najtradičnejšie jedlo. Upečte si zemiaky s krvavničkou, otvorte pohár sterilizovanej kápie. Pekne si to naservírujte do kameninového riadu a otvorte Tempranillo. Sami uvidíte, že netreba veľa k tomu, aby ste si život vychutnali so španielskou vášňou. Na konci večere bude možno hlasno znieť flamenco a budete po dlhom čase tancovať so svojou láskou. Tancujte, milujte a žite naplno!

Tomáš Šajgal
Brand Ambassador, Professional Sommelier WSET 3

Tomáš patrí medzí jednoznačných nadšencov dobrého jedla a nápojov. Pôsobil v reštaurácii FOU ZOO ako Floor Manager a počas svojho pôsobenia v gastronómii získal ocenenie Majster sabráže Slovenskej republiky či ocenenie od prestížneho amerického magazínu Wine Spectator za stavbu vínnej karty.

Dekantovanie šumivého vína, miešanie vlastného cuvée alebo škola sabrage len dopĺňajú jeho portfólio poskytovaných služieb pre gastronomické prevádzky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *