bio pivo alryk
Inšpirácie a tipy na destiláty

Alaryk: naturálne pivá nielen pre Michelinove reštaurácie

300 000 hektárov vinohradov nájdete v najväčšej vinárskej oblasti Francúzska. Languedoc-Roussillon sa nachádza na juhu krajiny a dám ruku do ohňa za to, že aj tam nájdete kopec milovníkov piva.

Francúzi milujú suché salámy. Poväčšine obsahujú väčšie hrudky tuku. Predstavte si salámu z povodia rieky Ardèche, ktorá je bravčová a nádherne vyzretá. Ako si na drevenej doštičke za slnečného dňa ukrajujete kolieska, zajedáte čerstvým chrenom a chrumkavým chlebom. K tomu už len dobre vychladené pivo a užívať si harmóniu chutí. Tentokrát sa spoločne pozrieme na výnimočné pivo práve z tejto oblasti.

Remeselný pivovar Alaryk bol založený v roku 2016 v mestečku Beziers. Pri ochutnaní ich pív sa neubránite pocitu, že boli vytvorené s eleganciou a citom. Od výberu najkvalitnejšej suroviny cez moderné technológie až po samotný dizajn fliaš. Ten ma zaujal ako prvý, preto som vlastne siahol po tomto pive v sklade spoločnosti Wine Expert. Čo ma však čakalo vo vnútri, je viac, ako som predpokladal.

francuzske bio pivo

Určite by som veľmi rád vyzdvihol aj naturálnu stránku pív. Na Slovensku som nenašiel BIO pivá. Ak áno, dajte mi vedieť, som ich fanúšik a môžeme ich porovnať. Suroviny, ktoré používa pivovar, sú absolútne naturálne. Pivo je na konci svojej cesty aj bez aditív. Pivo má záruku 24 mesiacov, pretože je sekundárne fermentované vo fľaškách. V chuťovom profile je to veľmi citeľné.

Hneď pri prvom pive ma prekvapil záver. Posledné deci bolo vo fľaši mútne. Je to v dôsledku toho, že je nefiltrované. Dokonca bublinky sú prírodného charakteru, nie umelo dosycované. V záplave dnešných europív, uvarených za 3 týždne, je toto ako poklad. Preto sa nečudujem faktu, že tieto pivá sú veľmi obľúbené a často servírované v michelinovských reštauráciách.

alaryk blanche

Banány v pive? Naozaj? Aróma, ktorá je pre tento štýl tak príznačná. Rozdeľuje obec milovníkov piva na dva tábory. V tomto prípade však veľmi decentne doladené citrusmi a korením. Mútne, krémové, no bublinky divoké. Ja síce patrím do tábora “pivo bez banánu”, ale v tomto pive je to krásne vyladené. Veľmi pekne zvládnutý bavorský štýl.

Z organickej farmy pochádzajú suroviny na tento skvost. Ovocný charakter je podmienený vrchným kvasením. V chuti jemné jablká, kukurica a lúčne kvety. Pivá s označením blonde pale, ale sú väčšinou jemnejšie a ľahko sa pijú. Ak je niekto nerozhodný, toto pivo mu bude vyhovovať.

Ohodnotiť toto pivo nie je jednoduché. Vypil som ho skôr, ako som si stihol napísať degustačné poznámky. Britský štýl mi vždy vyhovoval. Je trochu horkejšie ako ostatné. Je to veľmi osviežujúce, horkosť piva dokáže krásne odsmädiť. No zároveň výrazne aromatické. Milovníkom vína môže pripomínať ich obľúbenú fľaštičku práve arómou chmeľu.

alaryk

Ak nepatríte medzi ľudí, ktorí vypijú na posedenie 12 pív, toto pivo oceníte. Pomenovanie Double a obsah alkoholu 7 % vám napovie prečo. Vyšší alkohol sa vždy prejavuje ako nasladlá chuť. Zároveň dvojité chmelenie pridá horkú chuť. Takže horko-sladké pivo je výstižné charakterizovanie. Jemne hrejivé ako marhuľový džem. Ideálne na chladnejší večer alebo ak si človek chce poctivo vychutnať jedno pivo na konci dňa.

Pivovaru Alaryk sa s tmavým pivom darí. Práve do tohoto pridali surovú raž. Kto má rád ražnú whisky, určite si príde na chuť aj v tomto prípade. Drsnejšie pivo, výrazný alkohol a tmavé nasladlé chute. Určite si viem toto pivo predstaviť na pánskych posedeniach. Rozlúčka so slobodou, grilovačka alebo degustácia cigár tomuto pivu náramne pasuje.

Tmavé pivo pripomínajúce skôr koláč, ale bez cukru. Slaný karamel, pekanové orechy, kakaová piškóta. Medzi tmavými pivami sa odlišuje korenistosťou. Seriózna fľaša, pri ktorej dokáže človek sedieť a premýšľať. Najkrajšia stopa v chuti, ktorú vždy sledujem, je kôrka mierne pripečeného pšeničného chleba.

gurmanske-bio-pivo-vo-vinoteke

Vianočná edícia od Alaryk získala v roku 2018 hneď niekoľko ocenení. Pevne verím, že toto pivo nie je jednorazový počin pivovaru. Vždy, keď si niečo obľúbim, hneď to z trhu zmizne. Pravidelne sa teším na rôzne šialené príchute v pive. Škorica, klinčeky, zázvor aj kardamón. Ak by som tieto koreniny v pive nenašiel, bol by som sklamaný. Našťastie to nie je tento prípad. Pekne nevtieravo zakomponované jemné arómy. Človek sa môže schuti napiť a pomaly nechať doznieť vrstvy na jazyku.

Aké jedlo k týmto pivám?
Svetlé pivá sú rozhodne ľahké, voňavé a elegantné. Kozí syr s repou, morské plody na grile, ale aj suché francúzske salámy. Nebojte sa zájsť do špecializovanej predajne alebo vínotéky. Zvyknú predávať kvalitné údeniny a tie sú to pravé k týmto pivám. K tmavým pivám by som rozhodne odporučil kastrólik. Pokojne kura alebo králika. S mrkvou, zelerom a cibuľou na väčšie kúsky podliate pivom a pomaly pečené niekoľko hodín.

gurmanske bio pivo francuzsko

Recept na záver
Veľmi jednoduchý kórejský recept zložený z výrazných ingrediencií. Bravčový bôčik nakrájajte na malé kúsky. Plátky o rozmere 3 x 5 cm a hrubé asi 0,25 cm. Opečte ich, ak zvyknete stanovať, opekajte kúsky pred hosťom na stole za pomoci kempingového variča a platni na grilovanie. K tomu natrhajte ľadový šalát, do misky dajte kórejskú pastu z fermentovaných sójových bôbov (kúpite aj v obchodoch), nakrájajte cesnak na plátky a cibuľu, ktorú namarinujete v sójovej omáčke a sladkom víne mirin. List šalátu použijete ako základ. Do neho naložíte bôčik, plátok cesnaku, trochu pasty zo sójových bôbov a trochu marinovanej cibule. Zrolujete konce a jete ako jarné závitky. Všetko pekne spolu pri stole ako veľká rodina.

Na zdravie!

Tomáš Šajgal
Brand Ambassador, Professional Sommelier WSET 3

Tomáš patrí medzí jednoznačných nadšencov dobrého jedla a nápojov. Pôsobil v reštaurácii FOU ZOO ako Floor Manager a počas svojho pôsobenia v gastronómii získal ocenenie Majster sabráže Slovenskej republiky či ocenenie od prestížneho amerického magazínu Wine Spectator za stavbu vínnej karty.

Dekantovanie šumivého vína, miešanie vlastného cuvée alebo škola sabrage len dopĺňajú jeho portfólio poskytovaných služieb pre gastronomické prevádzky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *