Allegrini talianske vinarstvo vino
Inšpirácie a tipy na vína

Najlepšie talianske vinárstvo a údolie mnohých pivníc Valpolicella

Víno sa v tejto oblasti začalo robiť už v staroveku a dnes patrí táto oblasť k najznámejším talianskym oblastiam vo svete. Ťažko prideľovať akejkoľvek vinárskej oblasti prívlastok “naj”. Vždy sa totiž nájde iná oblasť, ktorá to bude spochybňovať. Vinárstvu Allegrini však patrí hneď niekoľko prvenstiev v oblasti. Každoročne zbierajú mnohé ocenenia za svoju prácu a ak ich človek navštívi, pochopí viac.

Rodina začala s vinohradníctvom v oblasti už v 16. storočí. Oblasť, v ktorej sa usadila rodina, má dnes 240 km² a takmer 6000 hektárov viníc. Oblasť sa označuje ako “Valpolicella Classico”, pod čím rozumieme vína vysokej kvality. Slovo Valpolicella znamená v preklade “val polis cellae”, po slovensky “údolie mnohých pivníc”.

Pôda je tu z obdobia jury a kriedy a je pochopiteľne vápenatá. Ročný úhrn zrážok je 900-1100 mm za rok. To sú fakty, ktoré si všímajú technicky zameraní milovníci vína. No za rodinu hovoria ich činy. Marilisa Allegrini je v čele vinárstva so svojím manželom. Jej otec začal v oblasti pestovať vinič inak.

Zmenil štýl pergolového pestovania viniča na takzvaný Guyot. Pergolový spôsob je ako pergola, strieška a Guyot je “kráľovská koruna” akoby vyrastajúca zo zeme.

Iný vinár na jeho spôsob pestovania reagoval slovami: „Pestuješ vinič alebo šalát?“ Dnes je tento štýl pestovania zavedený na väčšine vinohradov. Volajú ich moderní vinári.

Ale ako hovorí Marilisa Allegrini: „Sme moderní v tom, že produkujeme Amarone bez oxidatívnych tónov s tradičnou aromatikou.“

Vždy návštevníka radi vezmú do svojej komunitnej sušiarne hrozna. Amarone je známe vyšším alkoholom, čo spôsobuje vyššia koncentrácia cukru v bobuliach, čo dosahujú pomalým sušením v dobre vetranej miestnosti. V tejto sušiarni hrozna majú všetko svoje hrozno a pomáhajú sušením aj niekoľkým ďalším vinárom z oblasti. Niekoľkokrát po sebe bolo vinárstvo označené za najlepšie vinárstvo Talianska. Mnohokrát sa skloňujú aj vína, ktoré dnes spoločne ochutnáme.

allegrini talianske vinarstvo roka

Pallazo della Torre

240 m n. m. nachádzajúci sa vinohrad, ktorý volajú aj “viničné záhrady”. Vysadené sú tu odrody Corvina, Corvinone, Rondinella a malá časť Sangiovese.

Práve tu sa odohrala zmena vedenia viniča, ktorý som vám opísal v predchádzajúcich riadkoch. Parcela sa nachádza hneď vedľa ich vily. Tam dnes sídlia a ubytovávajú aj svoje návštevy.

Medzi šťastlivcov, ktorým sa tam podarilo dostať, patrím aj ja vďaka spoločnosti Wine Expert. Tento vinohrad má východnú expozíciu a tie rána strávené na ich statku s raňajkami od domácich, pohárom vína a dobrou kávou umocňovali ich atmosféru.

Toto víno sa vyrába inovatívnou metódou. Väčšina hrozna sa spracuje pri zbere a časť sa suší. V januári sa zmiešajú a nechávajú spustiť sekundárnu fermentáciu. Týchto asi 10 % hrozien, ktoré sa mesiac sušia, pridajú vínu na plnosti. Elegantné víno tmavej rubínovej farby s mohutným telom, no šťavnatou kyselinkou. Vynikajúce párovateľné s tradičnou talianskou kuchyňou. Najmä s rizotom, ktoré je ochutené šafránom. Pečené huby alebo aj gnocchi so syrom gorgonzola a sezamovým olejom, pikantnou rukolou a sviežim hroznom.

Tomuto vínu treba dať priestor a vážnosť, aby sme si ho vychutnali naplno.

Allegrini vino

La Grola

Lokalita tohoto vinohradu je Sant’Ambrogio. Bol vysadený medzi rokmi 1979 až 1998 a je vo výške 300 m n. m. Odrody zastúpené v tomto víne sú Corvina Veronese a Oseleta. Označenie tohto vína je Veronese I.G.T., čo znalcovi napovedá o spôsobe inovácií v rodine Allegrini. Legenda hovorí, že práve na kopci, kde sa nachádza La Grola, sa zrodila odroda Corvina – výrazná odroda regiónu Valpolicella Classico.

Po ochutnaní vína sa zamyslíte, prečo je to tak krásne zladené. Jeden dôvod je farba, ktorú dopĺňa práve odroda Oseleta. Druhým dôvodom je zdravie a vyzretosť hrozna. Kopec, na ktorom sa nachádza La Grola je neďaleko jazera Garda, minerálne zloženie pôdy a malej mágii. Tak by som totiž popísal to, čo som tam zažil.

Neustále prúdenie alpského vetra funguje ako prírodný fén. Vinohrad je tak neustále suchý a nevznikajú tam akékoľvek plesne alebo huby. Tak sa môže celý vinohrad pestovať bez zásahov a zbytočných postrekov. Cítil som sa tam ako v magickej krajine a okamžite som si chcel odtrhnúť strapec a ochutnať ho. No ochutnať ho je lepšie z fľaše už ako víno. Odporúčam túto fľašu otvoriť, naliať si a počkať. Dopriať si spoločnosť, dobrý film a jedlo, ktoré pohladí dušu. Pretože umenie jedla a vína ide ruka v ruke s umením vychutnávať si život. A o to predsa ide.

A aké jedlo k tomuto vínu?

Skúste tentokrát niečo jednoduchšie. Pripravte si krémovú polentu s pečenými hubami, nastrúhajte na vrch tvrdý vyzretý syr a ak nájdete dobrú vyzretú taliansku salámu, bude to dokonalé. Malé jedlo k vínu, ktoré navaríte naraz aj pre 20 ľudí a môžete jednoducho servírovať.

Allegrini vinarstvo

Tomáš Šajgal
Brand Ambassador, Professional Sommelier WSET 3

Tomáš patrí medzí jednoznačných nadšencov dobrého jedla a nápojov. Pôsobil v reštaurácii FOU ZOO ako Floor Manager a počas svojho pôsobenia v gastronómii získal ocenenie Majster sabráže Slovenskej republiky či ocenenie od prestížneho amerického magazínu Wine Spectator za stavbu vínnej karty.

Dekantovanie šumivého vína, miešanie vlastného cuvée alebo škola sabrage len dopĺňajú jeho portfólio poskytovaných služieb pre gastronomické prevádzky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *