el pasador de oro rum
Inšpirácie a tipy na destiláty

Rum, to je závan Karibiku a superprémiový El Pasador de Oro

Pôvod slova rum je nejasný. Názov môže byť odvodený z anglického slova rumbullion, čo znamená veľká vrava alebo rozruch. Niektorí tvrdia, že názov pochádza z veľkých pohárov na pitie, ktoré používali holandskí námorníci, známe ako rummers. Ďalšie možnosti zahŕňajú odvodenie z latinského slova saccharum (cukor) alebo arôme, po francúzsky aróma.


V súčasnej dobe sa názov používaný pre rum často zakladá na mieste pôvodu rumu. Pre rumy zo španielsky hovoriacich krajín sa používa slovo ron. A ron añejo označuje rum, ktorý zreje a často sa používa pre prémiové produkty. Rhum je termín používaný pre rumy z francúzsky hovoriacich oblastí, zatiaľ čo rhum vieux je starý francúzsky rum.

Ako začala história rumu

Snáď najpozoruhodnejší skorý objav cukrovej trstiny pochádza z výprav Alexandra Veľkého, ktorého vojenské ťaženie viedlo vojská cez Áziu a Afriku, ale „až Peržania a Arabi vytvorili a zdokonalili rafináciu cukru v siedmom storočí. V jedenástom a dvanástom storočí Arabi priniesli cukor do stredomorskej oblasti Európy. Portugalci na ceste za preskúmaním pobrežia Afriky začiatkom pätnásteho storočia objavili ostrovy Madeira, Kapverdy a Kanárske ostrovy. Pestovanie cukrovej trstiny tu bolo možné a Portugalci mohli produkovať cukor bez arabskej kontroly. To bol začiatok násilného koloniálneho dedičstva: Portugalci zotročili Afričanov, aby vykonávali prácu v osemdesiatich cukrovaroch a dvesto plantážach na Madeire, ktorá sa stala najväčším svetovým vývozcom cukru do roku 1500.” Neskôr sa cukrová trstina dostala do Karibiku portugalskými, španielskymi a holandskými prisťahovalcami.

Ako sa rum vyrába

Rum je destilát vyrábaný z cukrovej trstiny alebo melasy (sirupových zvyškoch po rafinácii cukru). Do zmesi sa ďalej pridáva voda a kvasinky, čím sa naštartuje fermentácia. Vykvasená tekutina, v odborných kruhoch nazývaná „wash“ sa zvyčajne niekoľkokrát vydestiluje v medených kotloch presne takých ako pri výrobe whisky či brandy. Výsledný destilát je číry. Aby získal zlatú farbu, musí sa nechať dozrieť v drevených sudoch, obyčajne predtým použitých a vypálených. Výrobcovia rumu nakupujú drevené sudy po sherry, portských vínach, ale i cognacu alebo bourbone. Často sa pri vyzrievaní rumu využíva systém Solera. Ide o veľmi zaujímavý spôsob, pri ktorom sa skladujú rôzne ročníky rumu v sudoch do tvaru pyramídy – tie najmladšie sudy sa nachádzajú na vrchole a najstaršie tvoria podstavu tohto trojuholníka. Pri tomto spôsobe je na etikete fľaše uvedený vek najstaršieho rumu, ktorý sa nachádza v systéme Solera.

Rum v teplom karibskom podnebí rýchlo dozrieva a jeho skladovanie trvá okolo piatich rokov. Počas zrenia sa zo sudov vyparuje až 10 % z obsahu, anjelská daň.

Preto niektorí výrobcovia číry rum prevážajú do Európy, kde je chladnejšie a rum v dubovom sude vyzrieva pomalšie. Potom ako rum dozreje, mieša sa s inými rumami rôzneho veku, kým chuť rum nepôsobí harmonicky.

Karibsky rum

Rum z Guatemaly

Guatemala je všeobecne známa nielen tým, že je domovom najstaršej mayskej civilizácie, ale aj vďaka svojim rumom. Stredoamerická krajina má dlhú históriu pestovania cukrovej trstiny a viac ako 100-ročnú tradíciu rumu. Počiatky cukrovej trstiny v krajine siahajú do šestnásteho storočia, keď Krištof Kolumbus priniesol prvé rastliny na nový kontinent. Cukrová trstina začala pestovať v roku 1536 v Amatitláne.

Začiatok výroby cukru spočíval v jeho pestovaní a výstavbe cukrovarov na jeho spracovanie a rafináciu. V polovici sedemnásteho storočia Mayovia vo vysokohorskej Guatemale vyvinuli nové techniky a začlenili cukor do alkoholických nápojov na báze medu stavaním na predhispánskej výrobe fermentovaných nápojov z medu, maguey kaktusu a kukurice.

Alexandre Sirech a Jean Moueix z El Pasador de Oro

El Pasador de Oro Alexandre Sirech a Jean Moueix

El Pasador de Oro je značka rumu, ktorú vytvorili Alexandre Sirech a Jean Moueix zo spoločnosti Les Bienheureux. Z Guatemaly rum prevážajú do francúzskeho regiónu Charente, kde dozrieva v starostlivo vybraných sudoch po koňaku a kde prebieha finálne blendovanie.

El Pasador de Oro XO

El Pasador de Oro XO je zmesou 6- až 15-ročných „XO“ rumov.

Na arómu škorice, muškátového orieška, kakaa, exotického ovocia a hrozienok nadväzuje chuť pomarančovej marmelády, karamelu, vanilky, škorice, tabaku a čokolády. Výnimočný komplexný rum s bohatou arómou a jemnou chuťou bez nadmernej sladkosti.

El Pasador de Oro Gran Reserva

Superprémiový rum El Pasador de Oro predstavuje zmes rumov nesúcich označenie „gran reserva“. Tak sa označujú zásoby toho najlepšieho rumu z daného ročníka, ktorý sa výrobca rozhodol nepredať, ale archivovať pre budúce použitie na výrobu zrejúcich rumov.

Vôňa sušených datlí, hrozienok, škorice, muškátového oriešku, kandizovaných broskýň, tabaku a sladkého drievka dotvára chuť pomarančovej kôry, karamelky, pražených lieskových orieškov, vanilky, dreva a horkej čokolády.

Vynikajúci elegantný rum s dlhým záverom, ktorý ocenia všetci znalci luxusných destilátov.

El Pasador de Oro Gran Reserva

Superprémiový rum El Pasador de Oro predstavuje zmes rumov nesúcich označenie „gran reserva“. Tak sa označujú zásoby toho najlepšieho rumu z daného ročníka, ktorý sa výrobca rozhodol nepredať, ale archivovať pre budúce použitie na výrobu zrejúcich rumov.

Vôňa sušených datlí, hrozienok, škorice, muškátového oriešku, kandizovaných broskýň, tabaku a sladkého drievka dotvára chuť pomarančovej kôry, karamelky, pražených lieskových orieškov, vanilky, dreva a horkej čokolády.

Vynikajúci elegantný rum s dlhým záverom, ktorý ocenia všetci znalci luxusných destilátov.

El Pasador de Oro 50

Prémiový guatemalský rum jantárovej farby s 50 % alc. vol.

Ovocná aróma so stopami manga, marakuje a broskyne a príjemná intenzívna chuť pripomínajú rumy typu Agricole. Dlhý záver ešte umocní zážitok z tohto výnimočného rumu.

El Pasador de Oro 50 je určený predovšetkým znalcom, ktorí hľadajú autentickú chuť (rum má nízky obsah cukru – 10 g cukru na liter) a výraznú silu.

Degustačná sada guatemalských rumov El Pasador

Servis rumu

V populárnom bratislavskom Skybare sme sa spýtali, ako rum podávajú a aký miešaný nápoj z rumu by odporučili.

Skybargang používa na servis rumu tzv. „pony glasses“, teda „tasting glasses“. Z klasických rumových cocktailov odporučili:

Old Cuban
(mäta, angostúra, cukor a tmavý rum)
„Shake it and top it with Prosecco!“

Rumový Gimlet
(ochutený cordial a rum)
„Shake it and garnish with eatable flower!“

Les Bienheureux el pasador a embargo rumy

Beáta Vlnková
Professional Sommelier, WSET 3

Sme nesmierne poctení, že na našom blogu môžete čítať články od najvýraznejšej osobnosti vo svete vína na Slovensku. Za vínom precestovala celý svet a naplno sa venuje podpore vínnej kultúry a vzdelávaniu v tejto oblasti.

„Sedíte na terase vinárstva zaliatej slnkom. Pred vami zopár kalichov dobrého vína a rozprávate sa s vinárom. To víno je oknom do jeho duše a je nesmierne zaujímavé to okno otvárať. V tej chvíli pochopíte, že práve teraz nechcete byť nikde inde.“

  • Prezidentka Asociácie somelierov Slovenskej republiky (ASSR)
  • Členka finálových komisií na Majstrovstvách sveta somelierov, ktoré organizuje Association de la Sommellerie Internationale (2007 Atény, 2013 Tokio, 2016 Mendoza, 2019 Antverpy)
  • Sommelier Onorario, ASPI – Honorárny člen Asociácie profesionálnych somelierov Talianska

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *