Pisano uruguajske vino Tannat
Inšpirácie a tipy na vína

Víno z Uruguaja: už ste pili najobľúbenejší Tannat z tejto krajiny?

Stretnutie s kamarátmi je vždy príjemné a v týchto časoch aj tak trochu vzácnejšie. Ojedinelé stretnutia sú aj tie, keď si kamaráti spoločne navaria a nalejú niečo dobré pri jednom stole. Pri každom takomto stretnutí rád prinesiem fľašu vína. Snažím sa, aby tematicky víno vždy pasovalo k jedlu. Aby sme si trochu pozdvihli kultúru jedenia a popíjania.

Niekedy ale rád vybočím zo stereotypov, ako naposledy pri párovní vína a špargle, holandskej omáčky a rýb. Mnohým z vás, rovnako ako aj mne, ako prvý napadol Sauvignon. Možno hneď druhá myšlienka by mohla byť Pesecká leánka. Najviac by boli kamaráti prekvapení, ak by som nepriniesol nič. To by som mohol jednoducho pokaziť večer. Vymyslel som ale niečo omnoho zaujímavejšie. Mám dnes pre vás iný príbeh. Iné víno.

Víno malej rodiny Pisano sídliacej v Južnej Amerike neďaleko Argentíny, v krajine zvanej Uruguaj. Už ste pili víno z tejto krajiny? Nie Čile, nie Argentína. Poďme sa spoločne pozrieť na túto krajinu a na vinárov, ktorých víno môžeme ochutnať vďaka Wine Expert.

Malí remeselní vinári. Štvrtá generácia. Trojica bratov, ktorí dnes vedú vinárstvo po svojich predkoch. Ich pra-pra-starý otec bol pôvodom Talian, a tak je pochopiteľné, že vo vínach majú krásne štruktúrovaný tanín. Daniel, najstarší z rodiny Pisano, hovorí o vinárčení ako o štýle života a vinárstvo neoznačuje za podnikanie, ale životnú cestu. Nemajú podľa neho spoločnosť, ale rodinu a žijú spoločne vo vinohradoch. V pozícii exportného manažéra mu tieto slová mnohokrát ľudia veria. Keď vám vo vinohrade prezentuje ich najobľúbenejšiu odrodu Tannat, odtrhne jeden list a priloží si ho na hruď. List je v tvare srdca, a tak demonštruje vášeň, ktorú bratia zdieľajú. Na 30 hektároch je agronóm Eduardo a trojicu dopĺňa Gustávo v úlohe vinára.

Daniel, Eduardo a Gustavo Pisano

História rodiny sa začala písať v roku 1870, keď sa Francesco Pisano presťahoval z Talianska do Uruguaja a v roku 1914 vysadil svoj prvý vinohrad. O dekádu neskôr už mal svoje prvé víno a tešil sa úspechom. Dnes ich vinohrady vedú šetrne. Snažia sa fungovať v režime bio, organic a implementujú manažment internej ochrany pred škodcami.

Vína dorábajú v niekoľkých kvalitatívnych úrovniach

Gran reserva je to najlepšie, čo v danom roku dopestujú a dorobia. Táto rada sa objavuje len v najlepších ročníkoch. Víno následne zrie vo francúzskych dubových sudoch po dobu 18 mesiacov a ďalších 12 mesiacov vo fľaškách, kým sa začne predávať.

RPF (Reserva Personal de la Familia) je línia prémiových vín a pôvodne bola táto línia dorábaná na pitie pre rodinu Pisano. Dnes túto líniu síce ponúkajú aj konzumentom, no stále je to butikový objem a je ojedinelé dostať sa k týmto vínam.

Río de los Pájaros je ich vlajková loď v úrovni kvality. Tieto vína sú ovocné, svieže a snažia sa čo najdôveryhodnejšie odzrkadliť celý terroir, ako aj krajinu Uruguaj.

Cisplatino je rada, ktorá vám nesmie chýbať v košíku, ak chcete toto vinárstvo ochutnať. Túto radu prezentujú po celom svete a chcú, aby bola dostupná každému.

Pisano uruguajske vino vinice

Dorábajú aj sladké vína, dokonca aj botritické a šumivé. Vína, ktoré som však degustoval ma veľmi milo prekvapili. Poďme sa na ne spoločne pozrieť a ak vás zaujmú, nechajte si domov poslať pokojne kartón, či dva na záhradnú grilovačku.

Otvoril som toto víno ako prvé. Daniel zanechal vo mne veľmi silný dojem tým, ako si prikladal list tejto odrody na hruď. Veľký, zelený list, ktorý musia často strihať v rámci zelených prác vo vinohrade, aby sa slnko dostalo k strapcom hrozna. Farba tohto vína ma trochu uviedla do očakávania. Čakal som mohutnejšie telo. Nenechajte sa preto zmiasť. Aromatika ako aj chuť, je očarujúca sama o sebe. V pohári tohto vína som našiel azda všetko pekné, čo je v lese. Podlesie, vôňa machu, šišiek a húb. Lesné čučoriedky aj prezreté lesné jahody. Zamatový tanín a korenistosť, ktorá ma bavila. Nie je to víno, ktoré by som často pil. Ale asi začnem.

Vyššia rada tiež v sebe skrýva odrodu Tannat. Je však kombinovaná so Syrahom a Viognierom. Práve na Viognier som bol zvedavý. Pochádza z Francúzska a so Syrahom sa vcelku často mieša. Tentokrát sa ale pridal aj Tannat a výsledok je veľmi príjemný. Objavujú sa kvety. Trochu sa podobajú na fialky, a to je určite výsledok Viognieru, ktorého je tam 5 %. Toto víno si treba dať rozhodne s jedlom.

Je biele víno. Ako som už spomínal, vynikajúce sa hodí k ľahkým jedlám, rybám aj paradajkovým základom. Svieža kyselinka je dlhotrvajúca a ak si ho správne vychladíte, dokážete sa veľmi rýchlo zamilovať. Po prvom ochutnaní si možno poviete, že je nevýrazné. No ak si predstavíte šťavnaté vinohradnícke broskyne a citrusy okolo vás, určite prídete na chuť aj tomuto uruguajskému štýlu.

Dámy a páni pozor. Tak veľmi sa teším, že som sa dostal k tomuto vínu! Áno, toto je rada, ktorá bola pôvodne určená len pre rodinu. V kombinácii s ich najvzácnejšou odrodou, je táto fľaša veľkým potešením. Ak chcete ochutnať špičkový Tannat a nakalibrovať si tak jeho chuť, vyskúšajte tento. Čokoláda, korenie, lesné ovocie. Jedna báseň. Nezabudnite ho servírovať vychladené na 16 stupňov a pripravte si k nemu jedlo. Aké? Pozrime sa na to.

Pisano uruguajske vino vinari

Aké jedlo k tomuto vínu?

Jedlo a kuchyňa Uruguaja je ovplyvnená kolóniami už od 15. storočia. Vplyv tam má dokonca aj škótska a írska kuchyňa. Každopádne dve jednoduché jedlá aj na prípravu pre vás domov. Keď už si budete objednávať vína z vinárstva Pisano. Rezeň, hranolky, volské oko a citrón. Ten citrón je veľmi podstatný. Druhý recept je treska, nie tá lisovaná, ale čerstvá. Na paradajkovej omáčke. Tieto dve jedlá nemusím viac opisovať. Navarte si, pripravte stôl pre kamarátov a objednajte si víno. Uvidíte, je to zážitok.

Tomáš Šajgal
Brand Ambassador, Professional Sommelier WSET 3

Tomáš patrí medzí jednoznačných nadšencov dobrého jedla a nápojov. Pôsobil v reštaurácii FOU ZOO ako Floor Manager a počas svojho pôsobenia v gastronómii získal ocenenie Majster sabráže Slovenskej republiky či ocenenie od prestížneho amerického magazínu Wine Spectator za stavbu vínnej karty.

Dekantovanie šumivého vína, miešanie vlastného cuvée alebo škola sabrage len dopĺňajú jeho portfólio poskytovaných služieb pre gastronomické prevádzky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *