NAUD destillery rum konak cognac
Inšpirácie a tipy na destiláty

Najlepší rum? Toto je voňavý a ušľachtilý rytier medzi destilátmi

Predstavte si starý mlyn. Biela budova postavená z vápenca s drevenými štvorcovými oknami. Obklopený rozkvitnutými lipami a vŕbami, obkolesený riekou, takže je to vlastne malý ostrov. V tom mlyne je kopec dubových sudov a v nich rum. Ten najlepší. Panamský.

Vypálený v medených kolóniách z najlepšej cukrovej trstiny. Cukrová trstina bola vypestovaná v najpriaznivejších podnebných podmienkach na polostrove Azuero. Pri destilácii použili aj trstinový džús, takzvaný guarapo. Ten dodá potenciál na vznik veľkého rumu. Blendovanie, umenie miešania, vykonávala už piata generácia výrobcov ovocných destilátov a cognacu. Takto krásne sa dá opísať príbeh rumu NAUD, ktorý som ochutnal pre vás, od spoločnosti Wine Expert.

Rum si každoročne nachádza nových a nových fanúšikov. Niet sa čomu čudovať. Rumov je tak mnoho, že ak by boli na jednom mieste všetky, človek by si nevedel vybrať. Samozrejme, každoročne vznikajú aj nové a nové druhy.

V malej rodinnej destilérke, ktorú založil Emile Perrier, dnes kraľuje nová generácia. Jeho zať Jean-Michel Naud sa rozhodol znova zapáliť oheň pod destilačnými kotlami a znova vytvoriť cognac, na ktorý bude rodina hrdá.

Do portfólia dnes ku cognacku a ovocným destilátom pribudol aj rum NAUD.

Poďme ho spoločne ochutnať. Tento rum totiž vypálili majstri destilácie a zmiešavali a dozrievali u seba Francúzi. To je pre mnohých milovníkov vína veľmi zaujímavá kombinácia remeselníkov. Poviem vám, stojí za to ochutnať takto pripravený rum. Stále je vhodná doba na objavovanie.

NAUD nie je len priezvisko znovuobjaviteľa destilérky. Jeho priezvisko sa dá krásne rozviesť ako „Noble and Unusual Distillery“ a perfektne to sedí. Už pri pohľade na fľašu je mi jasné, že ide o francúzsku eleganciu, no zároveň trochu rebelské správanie. Okrem toho, že sa rozhodli robiť naozaj dobrý rum, tak mu dali aj výrazný šat. Fľaša sa páči, dobre drží a vytvára hneď prvotné nadšenie.

Po ochutnaní sa človek začne sústrediť. 15 rokov dozrievania mu rozhodne pridali na serióznosti. Aj bežný konzument rumu to uzná. Farba tmavého mahagónu predpovedá aromatiku vanilky, tabaku a kakaa. Vo vôni je však krásne korenistý. Vanilka pasuje a pekne sa dopĺňa o tonka fazuľky, ktoré mierne pripomínajú marcipán. Toastovaný kokos len dopĺňa exotický profil. V chuti je cítiť cez 40 % alkoholu, ale pekne. Zadymený charakter, škorica a sladké drievko výstižne popisujú chuťový profil toho rumu.

Rum vyrobený v Karibiku, v Paname. Už v 17. storočí bola tamojšia cukrová trstina využívaná na destiláciu rumov. Dodnes sa tradícia zachovala a rum dozrieva v sudoch po bourbone. Ten sa prevezie do Francúzska a maceruje sa koreninami, pod dohľadom majstrov rodiny Naud.

Vo vôni je značne korenistejší, ako je základné prevedenie rumu Naud. Vo vôni sa dokonca objavuje banán a v mnohých nosoch sa ukazuje dokonca aj prezretý ananás a mango. V chuti kopíruje vôňu a človek si môže vychutnať krásne korenistý rum.

Nádherná spolupráca medzi majstrami rodiny Naud – Charentais Master Distillers – a majiteľmi role s cukrovou trstinou Hacienda v provincii Herrera, ktorej zakladateľ vytvoril prvý panamský cukor v roku 1908 a ktorá sa stala vôbec prvou pálenicou v roku 1936 v provincii. Po prevezení rumu z Karibiku na pobrežie Atlantiku rovnako prebieha macerácia korenín a aróm. V tomto rume, či na nose alebo v chuti, hneď detekujete sladkú mandarínku, ktorá v chuti však prechádza do horkého pomaranča. Je to umocnené chuťou kakaových bôbov a znova krásne vyladené koreninami ako škorica, tonka fazuľka a pequinská paprička. Tá sa používa najčastejšie na dochutenie Tabasca a je skôr aromatická ako pikantná. V rume ju človek nespozná samostatné, len pekne navrství chute a zamieša karty.

Naud destillery rum 3

A v akej kombinácii s jedlom?

Ako rád párujem. Určite si tiež vyhľadajte viaceré karibské recepty. Mnoho receptúr pochádza a teší sa obľube z Jamajky. Rôzne curry, pečené mäsá, krevety v limetkovo-kokosovej omáčke či ryba na paradajkách a citrónovej tráve. Pokojne si upečte bábovku, prekrojte horizontálne a naplňte vanilkovým krémom s tonka fazuľkami a mandarínkami.

Recept na záver:

Kto sa bojí, nech nechodí do lesa. Hovorí sa. Rád by som vám poradil nakoniec recept, ktorý som si ja sám obľúbil na Jamajke. V partii kuchárov, čašníkov a barmanov to bolo veľmi často na stole. Okrem rýb, krabov a zeleniny často varievali jahňacie curry. Jamajský štýl je omnoho dymovejší a korenistejší, ako ten s kokosovým mliekom z Indie napríklad. Recept je jednoduchý a môžete si ho detailnejšie vyhľadať aj na internete.

Pripravte si najprv koreniny. Škótske chilli, klinčeky, nové korenie, sušený tymián, škorica a všetko pomleté najemno. Jahňacinu podlejte limetovou šťavou, pridajte všetky pomleté korenia a pridajte lyžičku curry korenia z obchodu. Nechajte marinovať cez noc v chladničke. Na panvici na oleji orestujeme cibuľu, cesnak, zázvor a chilli. Pridajte zmes mletého korenia z predošlého dňa a restujte asi 5 minút na miernom ohni. Pridajte plechovku sekaných paradajok a dve lyžice hnedého cukru (demerara najlepšie). Pridajte jahňacie na kocky, orestujte a podlejte vývarom. Pokojne kuracím. S pokrievkou duste hodinu a potom ďalších 30 min bez pokrievky. Mäso sa bude rozpadávať. Podávajte na ryži. Ak si tento recept môžete pripraviť von na otvorenom ohni, perfektné. Nezabudnite popri varení popíjať rum a diskutovať s kamarátmi. Na konci, keď sa najete, budete najlepší hostitelia na svete.

Tomáš Šajgal
Brand Ambassador, Professional Sommelier WSET 3

Tomáš patrí medzí jednoznačných nadšencov dobrého jedla a nápojov. Pôsobil v reštaurácii FOU ZOO ako Floor Manager a počas svojho pôsobenia v gastronómii získal ocenenie Majster sabráže Slovenskej republiky či ocenenie od prestížneho amerického magazínu Wine Spectator za stavbu vínnej karty.

Dekantovanie šumivého vína, miešanie vlastného cuvée alebo škola sabrage len dopĺňajú jeho portfólio poskytovaných služieb pre gastronomické prevádzky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *