press

Svet vína v obrazoch

O Wine Expert si prečítate aj v magazínoch a novinách.
O našich zážitkoch, spriatelených vinárstvach a lahodných vínach..

Maznajú sa s vínom

***

BREAK | máj 2018

 

Rodina Allegrini vyrába víno už viac ako štyristo rokov. Prostredníctvom svojho záväzku posilňovania a podporovania poľnohospodárskej tradície výrazne prispieva k rozvoju oblasti Valpolicella a pomáha jej stať sa kolískou veľkých červených vín.

V dnešnej dobe je Allegrini považované za jedno z najuznávanejšíchocenených talianskych vinárstiev v celej oblasti Valpolicella v regióne Veneto. Tieto parcely sú domovom vysoko prestížnych vín, ako sú La Grola, Palazzo della Torre a La Poja. Vinárstvo je však preslávené predovšetkým výrobou exkluzívneho ikonického vína Amarone della Valpolicella, ktoré patrí k absolútnym špičkám svojho regiónu a mohli by sme ho nazvať aj hviezdou v súhvezdí veľkých talianskych červených vín.

Najlepšie vinárstvo Talianska

Amarone sa celkovo vyrába v množstve len cca 15 tisíc hl, čo nie je pri ploche, na akej sa vinič pestuje, až tak veľa. Amarone ale nie je o kvantite, je hlavne o kvalite, exkluzivite a o výrobcovi, ktorý sa s ním pomazná. Jedným takým je práve Allegrini. Pre produkciu Amarone má vinárstvo vyhradené tie najlepšie vinice s juhovýchodnou expozíciou a kriedovou pôdou s výbornou priepustnosťou. Kry viniča sa pestujú v počte do 3 tisíc/ha, čo umožňuje výborné vyzretie hrozna. (Ich Amarone zreje 20 rokov a viac.)

Rodinné vinárstvo vlastní ako jedno z mála 3 hviezdičky v celkovom hodnotení Gambero Rosso, čo znamená pre Taliansko niečo ako pre gurmánov Michelin. Taktiež sa pýši prestížnym ocenením “Najlepšie vinárstvo Talianska 2016“.

Vinárstvo Allegrini učarováva svojím dôrazom na kvalitu, ako aj príbehom. Rodina Allegrini, odovzdávajúca si vinárske skúsenosti z generácie na generáciu, už od 16. storočia zastáva dôležitú pozíciu v tamojšej vinárskej kultúre. Najprv to bola tvrdá práca, inštinkt, priamočiarosť a zároveň efektívnosť a stála inovácia. V dnešnej dobe sa prístup vinárstva nezmenil, len sa rozšíril o ďalšie technické metódy založené na tradičných postupoch a riadených experimentoch pre stále zdokonaľovanie vinohradov a vína.

Inovatívny duch z Valpolicella Classica

Bod zlomu prišiel na začiatku päťdesiatych rokov prostredníctvom priekopníckej vynaliezavosti Giovanniho Allegriniho, ktorý sa pustil do rozhodujúceho úsilia o kvalitu a obohatil obrovský potenciál svojej rodnej krajiny. Jeho intuícia a veľký podnikateľský duch ho viedli k tomu, aby vo vinici zaviedol dôležité inovácie, ako je zavedenie systému formovania viniča Guyot a rastúcej hustoty rastlín na hektár.

Aj vďaka tomu sa Allegrini stalo konsolidovanou skupinou firiem a jedným z najdynamickejších a najznámejších výrobcov vína v Taliansku a v zahraničí. Pod ich krídlami tak nájdeme vinárstva San Polo, Poggio al Tesoro a Corte Giara.

Corte Giara je značka, ktorá vznikla v roku 1989 v reakcii na potrebu rozšíriť sortiment výrobkov spoločnosti, čím sa zaviedli aj medzinárodné odrody známe širokej verejnosti. Tento projekt priniesol rad mladých vín, ktoré si môžete vychutnať v rôznych kontextoch a sú ľahšie dostupné pre spotrebiteľov.

Vinárstvo Poggio al Tesoro vzniklo v roku 2001 v Bolgheri. Vychádzalo zo snahy rodiny expandovať v oblasti mimo svojho rodného územia a je tiež vyjadrením lásky k oblasti, ktorá je mimoriadne vhodná na výrobu kvalitných vín. Areál sa rozprestiera približne na 70 hektárov (173 akrov), z ktorých 60 je vysadených viničom. V oblasti Bolgheri, známej pre svoje veľké medzinárodné odrody, Allegrini vyrába moderné a elegantné vína, ktoré boli vždy uznávané pre ich vernú interpretáciu terroir.

Ideálny terroir

San Polo je najnovšia akvizícia skupiny Allegrini. V roku 2007 sa spoločnosť Allegrini rozhodla investovať do spoločnosti Montalcino, vďaka čomu dynamický a inovatívny duch rodiny pôsobí aj v jednej z najstarších vinárskych oblastí v Taliansku s ohľadom na rešpektovanie životného prostredia. Vinárstvo je navrhnuté podľa najvyšších princípov zelenej architektúry a vďaka svojej polohe na juhovýchodnom svahu Montalcino má ideálny terroir na pestovanie Sangiovese, ktorý reprezentuje jedinečnú aromatickú jemnosť a eleganciu.

Veľkolepou drahocennosťou rodiny Allegrini sú nielen vína, ale aj Villa della Torre v meste Fumane. Architektonický klenot talianskej renesancie predstavuje oficiálne sídlo Allegrini, ktoré umožňuje precítiť atmosféru ich sveta. Každý deň vítajú hostí, ktorí chcú vidieť vinohrady, vinárstvo a ochutnať a získať hlbšie porozumenie ich vín. Villa della Torre je ohniskom príjemných ochutnávok enogastronómie a prestížnych kultúrnych podujatí.

Vďaka spoločnosti Wine Expert, ktorej tím tvoria profesionálni someliéri, držitelia mnohých osvedčení a certifikátov, sú vína Allegrini dostupné aj u nás. Ako oficiálny distribútor pre Slovensko najprv vinárstvo Allegrini navštívili a objavili vína s impozantnou štruktúrou a hĺbkou oplývajúce veľkou eleganciou, jemnosťou a harmóniou, aby následne mohli ponúknuť nielen kvalitný tovar, ale aj obohatiť chute, vedomosti a emócie všetkých milovníkov vína.

***

KONTAKTUJTE NÁS

Najviac ľúbivé vínka

Rizling rýnsky

2,61  2,22  s DPH

Pivnica Tibava

SLOVENSKO

Suché elegantné víno žltozelenej farby Plnšie extraktívnejšie víno jemnej vône pripomínajúcej vôňu...

 

Circum Frankovka modrá rosé

6,47  5,50  s DPH

Víno Nichta, 2018

SLOVENSKO

Svieža vôňa jahôd a malín v kombinácii s jemnými kyselinkami a sladkou dochuťou. Víno s krásnou ružovou farbou...

 

NOIR Devín

3,90  3,32  s DPH

Château Topoľčianky, 2018

SLOVENSKO

Jasná žltá farba s iskrivo zlatistým lemom. Vôňou pripomína zakvitnutú lúku a agátový med. Chuť je plná, jemne korenistá...

 

Cabernet Sauvignon rosé

8,53  7,25  s DPH

Miroslav Dudo, 2017

SLOVENSKO

Rosé víno dnes lieta svetom, ružovie sa šípkovým kvetom. Na jazyku...